Atopowe zapalenie skóry AZS to schorzenie pojawiające się niezależnie od wieku. U dzieci zazwyczaj wiąże się z alergiami na pokarmy, a u dorosłych z alergiami wziewnymi.

Atopia jest uważana za chorobę cywilizacyjną. Dość często pojawia się rodzinnie. Może pojawić się już u kilkutygodniowych noworodków. Szacuje się, że choruje na nią ok. 15% populacji Europy.

Choroba powoduje znaczną suchość skóry i jej świąd, który w znacznym stopniu utrudnia codzienne czynności. Atopowe zapalenie skóry z czasem może powodować pojawienie się czerwonych grudek w zgięciach, pod kolanami, które z czasem mogą zmienić się w ropne zmiany przypominające liszaj. Świąd skóry powoduje, że odruchowe jej drapanie prowadzi do powstania przeczosowi. W konsekwencji skóra ulega jej dalszemu osłabieniu. Skóra wygląda jak natłuszczony pergamin.

Atopowe zapalenie skóry może być trudne do leczenia, zwłaszcza gdy występują znaczne alergie lub astma. W naszym gabinecie starannie dobieramy odpowiednie kremy i maści do pielęgnacji skóry. Zwracamy szczególną uwagę na odpowiednią higienę i profilaktykę. Zalecamy unikanie kontaktu z substancjami uczulającymi i drażniącymi.