Jest to jedna z częstszych chorób dermatologicznych. W Polsce diagnozowana jest u ok. 2 % ludzi.

Zazwyczaj pierwszymi objawami są złuszczające się czerwone grudkowe zmiany na łokciach, kolanach czy skórze głowy. Choroba ujawnia się najczęściej pomiędzy 10 a 40 rokiem życia. W ostatnich latach coraz częściej jest diagnozowana wśród osób po 70 roku życia. Choroba częściej pojawia się rodzinnie.

Przyczyny pojawienia łuszczycy nie są do końca wyjaśnione. Najczęściej uważa się ją za chorobę autoimmunologiczną. Komórki skóry szybciej się dojrzewają, a stare nie nadążają się złuszczać. W wyniku tego pojawia się gruba warstwa skóry z warstwą starych komórek tworzących łuski. Jeśli dojdzie do ich zdarcia to pojawia się krew- jest to tzw objaw Auspitza.

U dzieci łuszczyca pojawia się częściej na twarzy, w okolicy brwi, powiek i czoła. Oprócz objawów skórnych dość często pojawiają się zmiany na paznokciach- drobne liczne punkcikowa te wgłębienia w płytce paznokci . Pacjenci zgłaszają ich zażółcenie, kruchość i łamliwość. Rzadziej łuszczycy towarzyszy zapalenie stawów.

Łuszczyca jest leczona przy użyciu maści, leków doustnych lub/i naświetlań. W celu usunięcia zmian skórnych używane są preparaty keratoliczne z kwasem salicylowym oraz maści cygnolinę, dziegcię oraz pochodne witaminy D.