BOTOX

Botox – toksyna botulinowa typu A jest preparatem, który wstrzyknięty w określone miejsca wygładza zmarszczki mimiczne powstałe na skutek nadmiernej kurczliwości mięśni, takie jak: linie poprzeczne czoła, kurze łapki pojawiające się przy uśmiechu czy lwią bruzdę – zmarszczę między brwiami. Zabieg ten jest bezpieczny i skuteczny, wykonywany zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Efektem Botoxu jest młodzieńczy i świeży wygląd twarzy utrzymujący się na ok 3-6 miesięcy, ale u wielu osób jest trwalszy. Pierwsze efekty widać już po 2-14 dniach od zabiegu.

Przeciwwskazaniami do zabiegu są: nadwrażliwość na składniki preparatu, zaburzenia w połączeniach nerwowo-mięśniowych ( miastenia, miopatie); terapia aminoglikozydowa ; ciąża i okres karmienia piersią.

Działania niepożądane, które mogą wystąpić po wstrzyknięciu Botoxu zdarzają się bardzo rzadko i są w pełni odwracalne. Do nich należą: zaczerwienienie, obrzęk, siniak w miejscu wkłucia; asymetria twarzy; opadnięcie powieki, obniżenie linii brwi czy nadmierne uniesienie brwi. Toksyna botulinowa jest też wykorzystywana w leczeniu nadmiernej potliwości – pach, dłoni i stóp. Efekty terapii utrzymują się od 6 do 12 miesięcy.