Trądzik to przewlekła choroba skóry. Zazwyczaj trądzik pojawia się w wieku młodzieńczym. Może być jednak stwierdzany już u niemowląt lub pojawić się niespodziewanie u dorosłego człowieka.
Trądzik pospolity inaczej zwany zwykłym charakteryzuje się pojawieniem zaskórników otwartych i zamkniętych. Na skórze mogą pojawić się krostki, cysty, guzki czy grudki.
Trądzik pojawia się najczęściej na twarzy, placach i klatce piersiowej.
Przyczynami powstawania trądziku są: nadmierne wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe, zablokowanie ujścia gruczołów przez czop rogowy, zakażenie bakteriami z grupy Propionibacterium acnes. Rzadziej przyczyny mogą być zapalne lub immunologiczne.
Występowanie trądziku zależy od skłonności genetycznych, diety czy środowiska.
Słodycze, zwłaszcza czekolada, ostre przyprawy nasilają objawy.
Produkcja łoju jest regulowana przez hormony. Zbyt wysoki poziom np. androgenów może spowodować pojawienie się objawów u osób w różnym wieku.
Coraz częściej zwraca się uwagę na odpowiednią dietę- unikanie słodyczy, tłustych i ostrych potraw, używanie odpowiednich kosmetyków , umiarkowany wysiłek fizyczny czy unikanie stresu.
W leczeniu stosowane są maści, antybiotyk (np. tetracycklny, doxycycliny)i i leki doustne.
Rozpoznanie przyczyn trądziku np. wykluczenie hiperandrogenizmu i dobranie odpowiednich leków jest dla nas bardzo ważne.