Wyprysk rąk i stóp może pojawić się w różnym wieku. Zazwyczaj ma związek z alergiami lub nietolerancją niektórych substancji np. kosmetyków.
Na rękach i/lub stopach pojawia się zaczerwienienie i złuszczająca się skóra. Sam wyprysk jest stanem zapalnym, który pojawia się obrębie skóry i naskórka. Wyprysk rąk i stóp jest nieinfekcyjną reakcją na kontakt z alergenem, substancją drażniącą lub jako jeden z objawów atopii skóry. Może ją wywołać jeden z tych czynników lub kilka naraz. Wyprysk może pojawić się tylko na rękach lub stopach lub w obydwu miejscach naraz.
Wyprysk najcześciej pojawia się po kontakcie z alergenem, który dostał się do organizmu drogą wziewną lub pokarmową. Alergenem mogą też być bakterie. Najczęstsze typy wyprysków to wyprysk pieniążkowy, wyprysk podudzi oraz wyprysk potnic owy.
Wyprysk kontaktowy powstający w wyniku kontaktu z alergenem w pracy jest nazywany wypryskiem zawodowym.
Najczęściej wyprysk obejmuje grzebiety rąk i poduszki stóp.
Wyprysk potnic owy daje objawy pod postacią drobnych licznych pęcherzyków o średnicy ok. 2mm. Pęcherzyki najcześciej pojawiają się na dłoniach i powodują silny świąd. Dość często w wyniku drapania dochodzi do nadkażenia bakteriami. Przyczyną są zazwyczaj alergeny kontaktowe, metale lub reakcja na leki.
Wyprysk kontaktowy ujawnia się w postaci pęcherzy i grudek, którym towarzyszy zaczerwienienie, świąd i zgrubienie złuszczającej się skóry. Wyprysk rąk i stóp może być na tyle nasilony, że powoduje pękania skóry i powoduje silny ból. Wyprysk pojawia się po kontakcie z alergenem. Dość często występuje u ludzi pracujących ze szkodliwymi substancjami np. lakierami, detergentami, farbami.
Atopowy wyprysk kontaktowy występuje u osób z alergiami i/lub atopowym zapaleniem skóry. Pojawia się po kontakcie z alergenem.
Wyprysk rąk i stóp pieniążkowy daje objawy w postaci czerwonych plam o śr 0,5-2cm z pęcherzykami i grudkami w obrębie zmiany. Może pojawić się wysięk i sączenie z rany. Zazwyczaj powstaje w wyniku infekcji bakteryjnej np. paciorkowce.
Wyprysk podudzi zazwyczaj pojawia się u osób starszych, zwłaszcza gdy na kończynach są liczne żylaki a skóra mocno ścieńczała. Wyprysk może pojawić się w wyniku uszkodzeń skóry, kontaktu z substancjami drażniącymi.
Leczenie wyprysku rąk i stóp polega na wyeliminowaniu substancji uczulającej, drażniącej i leczeniu zmian najczęściej miejscowo- maściami. Kremy i aerozole stosowane są przy zmianach sączących, a natłuszczające kremy przy zgrubiałej , łuszczącej się skórze. Zalecane są także okłady , a niekiedy leki przeciwhistaminowe podawane doustnie. Zmniejszają one uczucie świądu.