Zmiany barwnikowe inaczej potocznie zwane pieprzykiem są zbudowane z łagodnie namnażających się komórek- melanocytów- komórek barwnikowych. Zmiany barwnikowe nie wymagają zazwyczaj żadnej interwencji lekarskiej. Szacuje się, że dorosły człowiek ma ich średnio ok. 20. Znamiona mają zazwyczaj brązowy kolor, a ich liczna zwiększa się z wiekiem, zwłaszcza w miejscach narażonych na ekspozycję na słońce.

Jeśli szybko rosną lub zmieniają swój wygląd, kształt, zabarwienie to należy szybko zgłosić się do dermatologa.

Znamiona dzielimy na zwykłe i atypowe.

Znamiona mogą być wrodzone – dziecko rodzi się ze znamieniem lub nabyte.

Znamiona barwnikowe łagodne pojawiają się u dzieci. Są jednolite, o gładkich obrysach, mają symetryczną regularną budowę. Ryzyko zezłośliwienia takich znamion jest niewielkie.

Znamiona barwnikowe atypowe mają zazwyczaj wielkość powyżej 6mm , nierówne obrysy, niejednorodne zabarwienie i grubość. Takie zmiany mogą zezłośliwić i zmienić się w czerniaka. Jeśli jest takie znamię to dermatolog powinien je obejrzeć koniecznie co 6-12 miesięcy.

Jeśli takich znamion barwnikowych jest więcej niż 10 to rozpoznaje się zespół znamion dysplastycznych. Jest to zespół dziedziczony genetycznie. Osoba obciążona tym zespołem powinna regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne do dermatologa.

Dermatolog sprawdzi czy znamiona nie mają cech podejrzanych . Dermatoskopia to badanie polegające na oglądaniu przy użyciu dermatoskopu pod dużym powiększeniem zmian. Pozwala z dużym prawdopodobieństwem zakwalifikować zmianę do łagodnej lub złośliwej.

Znamiona podejrzane o nowotworzenie, czerniaka, zmiany trudne do obserwacji i narażone na częste drażnienie- np. miejsca intymne, dłonie, twarz powinno się usuwać.

W naszym gabinecie stosujemy laserowe usuwanie znamion, wycinanie oraz tzw wyłyżeczkowanie znamion w znieczuleniu miejscowym. Podejrzane usunięte znamię wysyłamy do badania histopatologicznego. Czas oczekiwania na wynik do 10 dni.